A mindennapi életben számtalan olyan helyzettel találkozom, amikor párok között illetve szülő-gyermek kapcsolatokban félrecsúszik a kommunikáció. Egyszerűen nem értik egymás „nyelvét” és ez számos konfliktus forrása lesz. Ilyenkor mindig azt hallom, hogy de hát én elmondtam neki érthetően mi a gondom, nem igaz, hogy nem érti meg?! Vagy gondolhatja, hogy ez nekem rosszul esik, akkor miért nem kér bocsánatot?!
A tapasztalat azt mutatja, hogy sokszor a másik félnek fogalma sincs, hogy mit gondol a párja, gyermeke, hacsak nem mondja el részletesen, hogy mi bántja és mit vár tőle. Annyira sokfélék vagyunk, a gondolkodásunk miért lenne ugyanolyan?! Sokszor tényleg apró dolgokon csúszhatnak el a beszélgetések és alakulnak ki viták, vagy sértődések. Nem mindegy milyen hangnemben, milyen szavakkal, milyen testbeszéddel kommunikálunk.
Saját példámból kiindulva, évek óta foglalkozom önismerettel, folyamatosan tanulom a helyes kommunikációt. Úgy érzem sokat fejlődtem ezen a téren, de még mindig becsúsznak hibák és a régi berögződések. Nagyon sokat kell az embernek tanulnia és tudatosan odafigyelnie ezekre a helyzetekre, és amikor sikerül olyan módon kommunikálni, ahogy azt helyesnek gondolja, az nagy sikerélmény.
Nekem két dolog segített sokat ebben a tanulási folyamatban. Az egyik a szeretetnyelvek, melyről egy cikksorozatot is írtam, a bevezető részét itt olvashatod el. Lényege, hogy 5 féle szeretetnyelv alapján lehet besorolni az embereket, kinek melyik fajta kommunikációs forma az, ami a leginkább fontos. Nekem például az elsődleges a szívességek. Tehát nekem az okoz örömet, ha például a férjem kitereget anélkül, hogy erre megkérem (persze sok minden más is örömet okoz, ez csak egy példa). Cserébe én megköszönöm és megdicsérem, mert neki meg az elismerés a szeretetnyelve.
Ha ismered társad, gyermeked szeretetnyelvét és ezt alkalmazod is, feltöltöd a szeretettankját, amitől ő aztán boldog lesz és viszonozni fogja ezt az odafigyelést. Sokkal gördülékenyebb lesz ezáltal a kommunikáció is, hiszen mindketten megkapjátok azt, amire vágytok. Például, akinek a minőségi idő a szeretetnyelve, ott egy beszélgetéshez teremts meghitt hangulatot egy pohár bor mellett és teljes figyelmeddel felé fordulj, hogy érezze figyelsz rá. Mennyivel más hatást érhetsz el, mintha a telefonod nyomkodod és odavetsz egy megjegyzést vagy kérést?!
A másik segítség az asszertív kommunikáció. Ennek a lényege, hogy úgy fejezed ki az érzéseid, igényeid, hogy a másik fél nézőpontját is figyelembe veszed. Itt arra kell nagyon figyelni, hogy ne a másik felet minősítsd, hanem a saját érzéseidről, problémáidról beszélj és arról, hogy mitől éreznéd jobban magad. Ha nem így teszel, azt a másik fél támadásnak veszi és vagy bezárkózik teljesen vagy visszatámad.
Használd a testbeszédet is a kommunikáció során. Egy mosoly, egy érintés, egy ölelés és a teljes figyelem a másik iránt sokat segít. Ha negatív érzést vagy problémát akarsz megbeszélni, helyezz hangsúlyt a megoldási lehetőségek vázolására is és hogy neked mi lenne a legjobb.
Nem könnyű erre tudatosan odafigyelni, de megéri a befektetett energia. Ha pedig nem sikerül minden helyzetben alkalmazni, tanulj a hibákból, gondold át, hogy mit kellett volna másképp csinálni.
„A jó kommunikáció olyan, mint az élet levesében a só.”
Amennyiben úgy érzed, hogy nem boldogulsz ebben a témában, keress az elegjoanyak@gmail.com emailcímen és szívesen válaszolok a kérdéseidre!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.